2016 State Championship Results

2016 Ohio State Championship Results

 
Click Here for PDF File of Results
 
 
Senior Female Novice  143-146
 
1st - Tiffany Diaz
Judan Judo Toledo
2nd - Katie Carson
Southside Dojo
 
 
Senior Female Brown  110
 
1st - Jade Zorn
Judan Judo Indiana
2nd - Kyndal Huey
Judan Judo Indiana
3rd - Lilly Deramos
EMU
 
 
Male Masters Novice 244-280
 
1st - Brandon Berchardt
 
2nd - Jordan Conrad
Wadokan
3rd - Jeremy Conrad
Wadokan
 
 
Male Masters Black Belt 175
 
1st - Jeff Ruoff
 
2nd - Andrew Motamura
 
 
 
Masters Advanced 225-235
 
1st - Peter Hirt
Chung's
2nd - Darrel Starcher
 
 
 
Senior Male Novice 135-149
 
1st - David Tsalikov
SGBJJ
2nd - Sinji Crowe
DAMAC
3rd - Travis Hays
Buckeye Judo
 
 
Senior Male Novice 155
 
1st - Kevin Hale
Dinamo
2nd - Brandon Lee
Jin Judo
3rd - Chris Jarrell
EMU
 
 
Senior Male Novice 161-164
 
1st - Brandon Lee
Jin Judo
2nd - Matt Young
EMU
3rd - Chris Jarrell
EMU
 
 
Senior Male Novice 170-185
 
1st - Bryan Miller
Dinamo
2nd - Tyler MacClanahan
Training Compound
3rd - Dakota Sexton
Dinamo
 
 
Men Master Novice 189-226
 
1st - Mark Peters
Chung's
2nd - Bryan Miller
Dinamo
3rd - James Finlayson
 
 
 
Senior Male Novice 200
 
1st - Mark Peters
Chung's
2nd - Brian Kelly
EMU
3rd - Avery Ayers
Ameri-Kan
 
 
Senior Male Black Belt
 
1st - Gabriel Brown
Marion
2nd - Dustin Tran
EMU
3rd - David Tsalikov
SGBJJ
 
 
Senior Male Brown Belt 155-175
 
1st - Bezan Madden
OU
2nd - Dustin Tran
EMU
 
 
Senior Male Novice 200-205
 
1st - Will Cherry
 
2nd - Ben Kelley
EMU
 
 
Senior Male Black Belt 230+
 
1st - Ben Newton
DAMAC
2nd - Peter Hirt
Chung's
3rd - Brian Kelley
Black Swamp
 
 
Senior Men Black Belt OPEN
 
1st - Steven Schwab
Chung's
2nd - Peter hirt
Chung's
3rd - Will Cherry
 
 
 
Girls 8yr 60-70
 
1st - Seley Swan
CYG
2nd - Alisa Serakou
ARARAT
3rd - Raylon Newton
 
 
 
Girls 9 50-55
 
1st - Makenzie Carder
Columbus Youth Guild
2nd - Macie Smith
Satori
3rd - Makenzie Miller
DAMAC
 
 
Girls 9yr  91-100
 
1st - Elana Baghadasaryan
ARARAT
2nd - Karissa Parris
DAMAC
 
 
Girls 10yr  116-120
 
1st - Olivia Borchardt
Gentle Way
2nd - Eva Emrick
Jin Judo
 
 
Girls 11ys 63-67
 
1st - Shania Swan
CYG
2nd - Emily Canton
Judan Judo Indiana
 
 
Girls 13ys  95-105
 
1st - Mikayla Paige
Judan Judo Indiana
2nd - Haley Salvatore
Mid-East Cudell
 
 
Girls 13yrs  110-114
 
1st - Makayla Paige
Judan Judo Indiana
2nd - Gabby Williams
Chu Tu Bu
 
 
Girls 14yrs  100-115
 
1st - Mikayla Paige
Judan Judo Indiana
2nd - Olivia Crimaldi
Chu Tu Bu
 
 
Girls 15yrs
 
1st - Anne Bartish
Chu Tu Bu
2nd - Kassidy Huey
Judan Judo Indiana
3rd - Katelyn Parris
DAMAC
 
 
Girls 16yrs  100-105
 
1st - Kassidy Huey
Judan Judo Indiana
2nd - Katelyn Paris
DAMAC
 
 
Boys 5yrs 45
 
1st - Henry Powe
Chu Tu Bu
2nd - Kolin Carder
Columbus Youth Guild
3rd - Connor Moore
Ameri-Kan
 
 
Boys 6yrs 39-49
 
1st - Nathaniel Dancy
Chu Tu Bu
2nd - Kabin Carder
Columbus Youth Guild
3rd - Styrlett Howard
Ameri-Kan
 
 
Boys 8 yrs 49-57
 
1st - Hunter Fraley
DAMAC
2nd - Roman Gasparyan
ARARAT
3rd - Jacob Fraaley
DAMAC
 
 
Boys 8yrs  65
 
1st - Maksime Amramon
ARARAT
2nd - Aiden Stewart
Ameri-Kan
 
 
Boys 9yrs 59-62
 
1st - Wyatt MacLachlan
Training Compound
2nd - Yarise Belizets
ARARAT
3rd - Graham Motomura
Budokai

Boys 10yrs 55-62
 
1st - Noah Creech
Marion PAL
2nd - Graham Motomura
Budokai
3rd - Ian Hebenstreit
Jin Judo
 
 
Boys 10yrs 70-78
 
1st - Patrick Andiosik
Chu Tu Bu
2nd - Adrian Crumley
CYG
3rd - Rufio Lee
Jin Judo
 
 
Boys 10 yrs 90
 
1st - Emillio Liscano
Marion PAL
2nd - Brody Schull
Judan Judo Indiana
 
 
Boys 11yrs 60-70
 
1st - Patrick Androsik
Chu Tu Bu
2nd - Shakh Berdiydron
ARARAT
3rd - Emily Canton
Judan Judo Indiana

Boys 11yrs 96-100
 
1st - Jacob Ball
Judan Judo Toledo
2nd - Cody Cox
Judan Judo Indiana
3rd - Brody Starcher
CYG
 
 
Boys 11yrs 90-96
 
1st - Daniel Lama
 
2nd - Brody Schull
Judan Judo Indiana
 
 
Boys 11yrs 160
 
1st - Jacob Ball
Judan Judo Toledo
2nd - Ethan Maxwell
CYG
 
 
Boys 12yrs 70-75
 
1st - Jared Counts
Chu Tu Bu
2nd - Mitch Simmerly
Chu Tu Bu
 
 
Boys 12yrs 90-95
 
1st - Nathaniel Linetsky
ARARAT
2nd - Artem Shestakou
ARARAT
3rd - Aaron Motomura
Budokai
 
 
Boys 12yrs 100-105
 
1st - Blake Shirley
 
2nd - Caleb Tullis
Ameri-Kan
3rd - Joseph Henze
 
 
 
Boys 13yrs 94-98
 
1st - Nathan Belfor
ARARAT
2nd - Francisco Torres
Chu Tu BU
3rd - AJ Williamson
Judan Judo Indiana
 
 
Boys 14yrs 135-140
 
1st - Garrett Seher
Marion PAL
2nd - Daniel Kan
ARARAT
 
 
Boys 16yrs 145-160
 
1st - Josh Kastner
Kettering Rec
2nd - Owen Kotarczyk
Judan Judo Toledo
 
 
Boys 16yrs 164-170
 
1st - Elyor Serikbaev
ARARAT
2nd - Tyler MacLachlen
Training Compound
3rd - Da'jameel Pounds
DAMAC

 

2017  OhioJudo.Org  globbers joomla templates