2012 Wright Challenge Results

2012 Wright Challenge Results:
(Thanks to Jeanne Duckett for her hard work compiling results!)

 

Club Awards
 1st Place Dayton Martial Arts Center
 2nd Place Epizoundes
 3rd Place Kettering Rec Center

Division Place Last Name First Name Club
Boys 3 y/o Light 1 Fraley Hunter DAMAC
Boys 3 y/o Light 2 Fraley Jacob DAMAC
Boys 3 y/o Light 3      
Boys 4-6 y/o Light 1 Baker Cameron DAMAC
Boys 4-6 y/o Light 2 Steed Kaden Judan Judo
Boys 4-6 y/o Light 3      
Boys 5-6  y/o Heavy  1 Rowles Cody Judan Judo
Boys 5-6  y/o Heavy  2 Cruysberghs Jeremy Kettering Rec Center
Boys 5-6  y/o Heavy  3 Dabe George Amerikan Judo
Boys Novice y/o Light 7-8 1 Cotton Daniel Marion PAL Judo
Boys Novice y/o Light 7-8 2 Elfers Luke Cuppard YMCA Judo Club
Boys Novice y/o Light 7-8 3 Smitley Cameron Judan Judo
Boys Novice 7-8  y/o Middle 1 Nickosl Maxwell Marion PAL Judo
Boys Novice 7-8  y/o Middle 2 Williams Juan Amerikan Judo
Boys Novice 7-8  y/o Middle 3 Truman Kaden Amerikan Judo
Boys Novice 7-8  y/o Heavy 1 Lutz Daniel Jin Judo
Boys Novice 7-8  y/o Heavy 2 Cross Diamonte Clippard YMCA
Boys Novice 7-8  y/o Heavy 3 Womble Alexander Dayton Judo Club
Boys Novice 7-8  y/o Heavy+ 1 Hailey Christopher DAMAC
Boys Novice 7-8  y/o Heavy+ 2 Taylor Devon DAMAC
Boys Novice 7-8  y/o Heavy+ 3 Siva Kumar Kathirestou Findlay YMCA
Boys All Rank 7-8 Heavy 1 Fugate Jacob Epizoundes
Boys All Rank 7-8 Heavy 2 Williams Juan Amerikan Judo
Boys All Rank 7-8 Heavy 3 Truman Kaden Amerikan Judo
Boys Novice 8-9 Heavy 1 McGuire Timothy DAMAC
Boys Novice 8-9 Heavy 2 Walker Sam Epizoundes
Boys Novice 8-9 Heavy 3      
Boys All Rank 8-9 Heavy 1 Patterson Keith Jin Judo
Boys All Rank 8-9 Heavy 2 Wilhelm Zachary Judan Judo
Boys All Rank 8-9 Heavy 3      
Boys All Rank 9-10 Light 1 Frederick David DAMAC
Boys All Rank 9-10 Light 2 Miller Josiah Jin Judo
Boys All Rank 9-10 Light 3 Beckwith Jaden Judan Judo
Boys Novice 9-10 y/o Light 1 Frederick David DAMAC
Boys Novice 9-10 y/o Light 2 Sanford Zachariah Anderson YMCA
Boys Novice 9-10 y/o Light 3 Goldschmidt Jacob Epizoundes
Boys All Rank 9-10 Middle 1 Scher Garrett Marion PAL Judo
Boys All Rank 9-10 Middle 2 Sanford Zachariah Anderson YMCA
Boys All Rank 9-10 Middle 3 Schlabach Ron  Budokai Judo/Jujitsu
Boys 9-12 Novice y/o Heavy 1 Giambattista Joshua Buckeye Judo
Boys 9-12 Novice y/o Heavy 2 Martorano Brian Clippard YMCA
Boys 9-12 Novice y/o Heavy 3 Walker Sam Epizoundes
Boys All Rank 10-11 y/o Heavy 1 Becerra Eduardo Bushido Sports Center
Boys All Rank 10-11 y/o Heavy 2 Duckett David DAMAC
Boys All Rank 10-11 y/o Heavy 3      
Boys Novice 11-12 y/o Light 1 McGuire Thomas DAMAC
Boys Novice 11-12 y/o Light 2 Paige Evan Anderson YMCA
Boys Novice 11-12 y/o Light 3 Hodges Reno DAMAC
Boys Novice 11-12 y/o Middle 1 Baker Christopher Judan Judo
Boys Novice 11-12 y/o Middle 2 Duckett David DAMAC
Boys Novice 11-12 y/o Middle 3      
Boys All Rank 11-12 Middle 1 Paige Evan Anderson YMCA
Boys All Rank 11-12 Middle 2 Kastner Josh Kettering Rec Center
Boys All Rank 11-12 Middle 3 Hartzell Gavin Chung's Academy
Boys All Rank 11-12 Heavy 1 Giambattista Joshua Buckeye Judo
Boys All Rank 11-12 Heavy 2 Duckett David DAMAC
Boys All Rank 11-12 Heavy 3      
Boys Novice 12 y/o Light 1 Smith Massiyah DAMAC
Boys Novice 12 y/o Light 2 Cupp Wyatt Budokai Judo
Boys Novice 12 y/o Light 3      
Boys All Rank 13 Light 1 Cruysberghs Nicholas Kettering Rec Center
Boys All Rank 13 Light 2 Roberts Ethan Marion PAL Judo
Boys All Rank 13 Light 3      
Boys All Rank 13 Middle 1 Cook Quentin Anderson YMCA
Boys All Rank 13 Middle 2 Roberts Ethan Marion PAL Judo
Boys All Rank 13 Middle 3      
Boys All Rank 13 Heavy 1 Dyer Jerry Success Way
Boys All Rank 13 Heavy 2 Wilhelm Adam Judan Judo
Boys All Rank 13 Heavy 3      
Boys All Rank 13-14 Heavy 1 Kastner Josh  Kettering Rec Center
Boys All Rank 13-14 Heavy 2 Roberts Ethan Marion PAL Judo
Boys All Rank 13-14 Heavy 3      
Boys Novice 13-14 Middle 1 Newman Brian Budokai Judo
Boys Novice 13-14 Middle 2 Sandstrom Kevin Buckeye Judo
Boys Novice 13-14 Middle 3      
Boys All Rank 13-16 Middle 1 Cook Quentin Anderson YMCA
Boys All Rank 13-16 Middle 2 Murakomi Ashley DAMAC
Boys All Rank 13-16 Middle 3 Kastner Jared Kettering Rec Center
Boys Novice 14-16 y/o Heavy 1 Hodges Thyme DAMAC
Boys Novice 14-16 y/o Heavy 2 Neeley Marvin DAMAC
Boys Novice 14-16 y/o Heavy 3 Swett Cody DAMAC
Boys Novice 15-16 Light 1 Smith Furious DAMAC
Boys Novice 15-16 Light 2 King Brannon DAMAC
Boys Novice 15-16 Light 3      
Boys All Rank 16  1 Cook Quentin Anderson YMCA
Boys All Rank 16  2 Murakomi Ashley DAMAC
Boys All Rank 16  3 Kennedy Ben Shudokan
Girls 5-6 y/o 1 Schultz Kaylyn Epizoundes
Girls 5-6 y/o 2 Wickline Amelia Renshuden
Girls 5-6 y/o 3      
Girls Novice 7 y/o 1 Walker Arianna Epizoundes
Girls Novice 7 y/o 2 Cofrancesco Noelle Amerikan Judo
Girls Novice 7 y/o 3 Goldschmidt Katie Epizoundes
Girls Novice 8-9 y/o 1 Newman Breanna Budokai Judo
Girls Novice 8-9 y/o 2 Spells Destinie DAMAC
Girls Novice 8-9 y/o 3 Colvin Alyssa Budokai Judo
Girls All Rank 9 Heavy 1 Harris Marli DAMAC
Girls All Rank 9 Heavy 2 Rollins Havahn DAMAC
Girls All Rank 9 Heavy 3      
Girls All Rank 9-10 Light- 1 Von Hellen Kaelee Owen Co
Girls All Rank 9-10 Light- 2 Fugate Reganne Epizoundes
Girls All Rank 9-10 Light- 3      
Girls All Rank 9-10 Light 1 Yarwick Alaina  Epizoundes
Girls All Rank 9-10 Light 2 Fugate Reganne Epizoundes
Girls All Rank 9-10 Light 3      
Girls All Rank 9-10 Middle 1 Smith Harley Kettering Rec Center
Girls All Rank 9-10 Middle 2 Yarwick Sophia Epizoundes
Girls All Rank 9-10 Middle 3      
Girls All Rank 10-11 1 Schlabach Andrea  Budokai Judo
Girls All Rank 10-11 2 Armocida Meghan Kettering Rec Center
Girls All Rank 10-11 3 Yarwick Sophia Epizoundes
Girls All Rank 11 1 Schlabach Andrea Budokai Judo
Girls All Rank 11 2 Armocida Meghan Kettering Rec Center
Girls All Rank 11 3 Cofrancesco Allison Amerikan Judo
Girls Novice 12 y/o Light 1 Clajus Lily Clippard YMCA
Girls Novice 12 y/o Light 2 Trent Nevaeh DAMAC
Girls Novice 12 y/o Light 3      
Girls Novice 13 y/o Middle 1 Duckett Liz DAMAC
Girls Novice 13 y/o Middle 2 Crank Brittany DAMAC
Girls Novice 13 y/o Middle 3      
Girls All Rank 14 Light 1 Paige Hannah Anderson YMCA
Girls All Rank 14 Light 2 Sebastian Sheridan Kettering Rec Center
Girls All Rank 14 Light 3      
SR Men's Novice <145 1 Mignerfy Daniel Buckeye Judo
SR Men's Novice <145 2 Hemmelgain Austin DAMAC
SR Men's Novice <145 3      
SR Men's Novice -178 1 Powell Stephen DAMAC
SR Men's Novice -178 2 Bodzin Jordan DAMAC
SR Men's Novice -178 3 Chappie Logan DAMAC
SR Men's Novice -198 1 Wilson Tony Shudokan
SR Men's Novice -198 2 Meier Doug Piqua YMCA
SR Men's Novice -198 3      
SR Men's Novice  -220 1 Dehart Joshua DAMAC
SR Men's Novice  -220 2 Swett Cody DAMAC
SR Men's Novice  -220 3 Hall Jason DAMAC
SR Men's Novice 220+ 1 Clajus Eric Clippard YMCA
SR Men's Novice 220+ 2 Hernandez Marco DAMAC
SR Men's Novice 220+ 3 James Zack DAMAC
SR Men's Advanced  161 1 Hall Lance Schwab Judo
SR Men's Advanced  161 2 Brembeck Sam Dayton Judo Club
SR Men's Advanced  161 3 Lancaster Joshua Shudokan
SR Men's Advanced  178 1 Tono Douglas Tohkon
SR Men's Advanced  178 2 Prentiss Jeffery Univerity of Tenn
SR Men's Advanced  178 3 Monseque Jose Carlos Shinko Shin
SR Men's Advanced -198 1 Roegner Patrick Shudokan
SR Men's Advanced -198 2 Berner Micah Yellow Springs
SR Men's Advanced -198 3 Goubeaux Jordan DAMAC
SR Men's Advanced -220 1 Hirt Peter Chung's Academy
SR Men's Advanced -220 2 Cummins Cody DAMAC
SR Men's Advanced -220 3 Patterson Keith Jin Judo
SR Men's Advanced 220+ 1 Arantha Marco Renshoden
SR Men's Advanced 220+ 2 Schwab Steven Chung's Academy
SR Men's Advanced 220+ 3      
Men Grappling Mid Weight 1 Lamka Douglas Piqua YMCA
Men Grappling Mid Weight 2 Barnes Stephen Jin Judo
Men Grappling Mid Weight 3 Wilson Zac Wright State Judo
Men Grappling Heavy Weight 1 Schwab Steven Chung's Academy
Men Grappling Heavy Weight 2 Hirt Peter Chung's Academy
Men Grappling Heavy Weight 3 Fraizer Richard Budokan
Mens Masters 30+ Light 1 Fuller Michael Yellow Springs
Mens Masters 30+ Light 2 Prentiss Jeffery Univerity of Tenn
Mens Masters 30+ Light 3 Lamka Douglas Piqua YMCA
Mens Masters 30+ Middle 1 Roegner Patrick Shudokan
Mens Masters 30+ Middle 2 Tracy Matther Shudokan
Mens Masters 30+ Middle 3 Frazier Richard Budokai Judo
Mens Masters 30+ Heavy 1 Martin Nicholas Yellow Springs
Mens Masters 30+ Heavy 2 Patterson Keith Jin Judo
Mens Masters 30+ Heavy 3      
Mens Masters 40+ Heavy 1 Jones Thomas Yellow Springs
Mens Masters 40+ Heavy 2 Jones Tim Yellow Springs
Mens Masters 40+ Heavy 3 Tenbrock Jacobus Kettering Rec Center
Mens Masters 50+ 1 Hirt Peter Chung's Academy
Mens Masters 50+ 2 Jones Tim Yellow Springs
Mens Masters 50+ 3 Jones Thomas Yellow Springs
Mens Masters Heavy 1 Reiger Jason UT Martial Arts
Mens Masters Heavy 2 Kennedy William Shudokan
Mens Masters Heavy 3 Syllaba Andreas Buckeye Judo
SR Women All Ranks 1 Landrum Katie Marion PAL Judo
SR Women All Ranks 2 Botello Rebecca Shudokan
SR Women All Ranks 3 Murakami Julianna DAMAC
Sr Women's Novice Heavy 1 Goubeaux Morgan DAMAC
Sr Women's Novice Heavy 2 Kastner Leah Kettering Rec Center
Sr Women's Novice Heavy 3      
Sr Women's Grappling 1 Duckett Jeanne DAMAC
Sr Women's Grappling 2 Kennedy Mackenzie Team Torque
Sr Women's Grappling 3      
Womens Masters 1 Young Lou DAMAC
Womens Masters 2 Duckett Jeanne DAMAC
Womens Masters 3      
Sr Women's Novice Heavy+ 1 Goubeaux Morgan DAMAC
Sr Women's Novice Heavy+ 2 Gardiner Neosha Lee DAMAC
Sr Women's Novice Heavy+ 3      
2021  OhioJudo.Org  globbers joomla templates