2010 Ohio Judo State Championships

2010 Ohio Judo State Championships


Boys 15-16 Heavy
1st - Brogan Endres (Tusc YMCA)
2nd - Ryan Vandertlart (Bushido)
3rd - Daitanyan Stanard (Chu To Bu)

Boys 15-16 Medium
1st - Joe Schmidt (Chu To Bu)
2nd - Tony Kalani (Ameri-Kan)

Boys 13-14 Heavy
1st - Austin Lewarchick (Park's)
2nd - Alex Henning (DAMAC)
3rd - Shawn Patterson ()

Boys 13-14 Developmental
1st - Ashley Murakami (Dayton)
2nd - Brody Ferris (Tusc YMCA)

Boys 11-12 Light
1st - Max Kuchenrither (Chu To Bu)
2nd - Cade Fuller (Tusc YMCA)
3rd - Ray Porter (Chu To Bu)

Boys 11-12 Medium Developmental
1st - Aren Cope (Bushido Kai)
2nd - Zack Smith (Tusc YMCA)

Boys 9-10 Heavy
1st - Brendan Stevens (Judan)
2nd - Alexander Adams (Hamilton)

Boys 9-10 Medium
1st - Aidan Bullard (Hamilton)
2nd - Jimmy Malesky (Kettering)
3rd - Brad Franks (Southside)

Boys 9-10 Light
1st - John Kazalas (Kim's)
2nd - Grant Espey (Chu To Bu)
3rd - Thomas McGuire (DAMAC)

Boys 7-8 Medium
1st - Jimmy Malesky (Kim's)
2nd - Joey Riedl (Chu To Bu)

Boys 7-8  Developmental
1st - Dillon Karr (Bushido Kai)
2nd - Neals McIntosh JR ()

Boys 7-8 Light
1st - Justis Feik (Tusc YMCA)
2nd - Adam Folk (Chu To Bu)

Boys 7-8 Light Developmental
1st - Jordan Kennedy (Ameri-Kan)
2nd - Logan Argabrite (Kettering Rec)
3rd -  Ronald Schlabach (Hamilton)

Boys 6-Under Developmental
1st - Walter Dixon JR (DAMAC)
2nd - Luke Myers (Hamilton)

Girls 11-12 Medium
1st - Sheridan Sebastian (Kettering)
2nd - Holly Hilty (Chu To Bu)
 
Girls 9-10 Medium
1st - Meghan Armocida ()
2nd - Andrea Schlabach (Hamilton)
3rd - Isabela Carroll (Chu To Bu)

Girls 9-10 Medium Developmental
1st - Emma Riedl (Chu To Bu)
2nd - Laila Jarson (Judan)

Girls 7-8 Medium Developmental
1st - Grace Espey (Chu To Bu)
2nd - Harley Smith (Kettering) 

Senior Men Brown-Black Heavy
1st - Lavert Martin (Keno's)
2nd - Jerrod Fraley (DAMAC)
3rd - Mark Burrows (Chu To Bu)

Senior Men White-Green Heavy
1st - Tyler Knapp (DAMAC)
2nd - Jordan Goubeaux (DAMAC) 
3rd - John Faulder (Ameri-Kan)

Senior Men White-Green Medium
1st - Ryan Vanderhart (BAA)
2nd - Matt Street (Unique Fitness) 
3rd - Jamar King (DAMAC) 

Senior Men Medium Developmental
1st - David Incorvia (Chu To Bu)
2nd - Stephen Powell (DAMAC)
3rd -  Jake Vacher (Parks)

Senior Men Brown-Black Light
1st - Brogan Endres (Tusc YMCA)
2nd - Andrae Manuel (DAMAC) 
3rd - Ryan Vanderhart (Bushido)

Senior Men White-Green Light
1st - Jaevonn King (DAMAC)
2nd - Gregory Craig (DAMAC)
3rd - Brian Chen (South Hills)

Men Senior Heavy Developmental
1st - Eric Petersen (Park's)
2nd - Robert Smith (Tusc YMCA)
3rd - Andrew Martin (Ameri-Kan)

Men Senior Light Developmental
1st - Galen Tollefson (DAMAC)
2nd - Dillon Gehle (DAMAC)

Men Brown-Black Medium
1st - Marcos Aranha ()
2nd - Dave Lewarchick (Parks)
3rd -  Tory Strege (OSU Judo)

Men White-Green Medium
1st - Stephen Powell (DAMAC)
2nd - Michael Clouse (DAMAC)

Men Masters SuperHeavy
1st -  Rob Parsons (Parks)
2nd - David Nesbitt (Hamilton)

Men Masters Heavy
1st -  Kevin Brennan (Kettering Rec)
2nd - Scott Purvis (Renshuden)

Men Masters Medium
1st - Thomas Jones (Shudokan)
2nd - Tory Strege (OSU Judo)

Men Masters Light
1st - Matthew Tracy (Shudokan)
2nd - Doug Henning (DAMAC)

Women Masters
1st - Julie Cope (Bushido)
2nd - Kathryn Schimmel (South Hills)

Women Senior Medium
1st - JC Malesky (Kim's)
2nd - Hannah Rawls (DAMAC)
3rd - Kathryn Schimmel (South Hills)

Women Senior Medium Developmental
1st - Hannah Rawls (DAMAC)
2nd - Kathryn Schimmel (South Hills)

Women Senior Light
1st - JC Malesky (Kim's)
2nd - Julianna Murakami ()

 

2020  OhioJudo.Org  globbers joomla templates